Powerex, Inc. CM600DU-24NF
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
CM600DU-24NF
Description
IGBT MOD 1200V 600A 2080W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
CM600DU-24NF PDF
Price is not available, please RFQ
CM600DU-24NF Tech Specifications
  • Series:IGBTMOD™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):600 A
  • Power - Max:2080 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.65V @ 15V, 600A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:140 nF @ 10 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)