Powerex, Inc. CM150DX-24A
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
CM150DX-24A
Description
IGBT MOD 1200V 150A 960W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
CM150DX-24A PDF
Price is not available, please RFQ
CM150DX-24A Tech Specifications
  • Series:IGBTMOD™
  • Package:Bulk
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Power - Max:960 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.6V @ 15V, 150A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:23 nF @ 10 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)