Powerex, Inc. CM450DX-24S1
Manufacturer :
Powerex, Inc.
Mfr. Part # :
CM450DX-24S1
Description
IGBT MOD 1200V 450A 2775W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
CM450DX-24S1 PDF
Price is not available, please RFQ
CM450DX-24S1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Discontinued at Digi-Key
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):450 A
  • Power - Max:2775 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.25V @ 15V, 450A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:45 nF @ 10 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)