Roving Networks / Microchip Technology APT150GT120JR
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
APT150GT120JR
Description
IGBT MOD 1200V 170A 830W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT150GT120JR PDF
Price is not available, please RFQ
APT150GT120JR Tech Specifications
  • Series:Thunderbolt IGBT®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):170 A
  • Power - Max:830 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.7V @ 15V, 150A
  • Current - Collector Cutoff (Max):150 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:9.3 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)