Rochester Electronics FP7G100US60
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FP7G100US60
Description
IGBT, 100A, 600V, N-CHANNEL
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FP7G100US60 PDF
Price is not available, please RFQ
FP7G100US60 Tech Specifications
  • Series:Power-SPM™
  • Package:Tube
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):100 A
  • Power - Max:400 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 100A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:6.085 nF @ 30 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C (TJ)