Roving Networks / Microchip Technology APTGT200A60T3AG
Mfr. Part # :
APTGT200A60T3AG
Description
IGBT MODULE 600V 290A 750W SP3
DataSheet
APTGT200A60T3AG PDF
Price is not available, please RFQ
APTGT200A60T3AG Tech Specifications
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):290 A
  • Power - Max:750 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 200A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:12.3 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)