Wickmann / Littelfuse IXBN75N170A
Mfr. Part # :
IXBN75N170A
Description
IGBT MOD 1700V 75A 625W SOT227B
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
IXBN75N170A PDF
Price is not available, please RFQ
IXBN75N170A Tech Specifications
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Power - Max:625 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:6V @ 15V, 42A
  • Current - Collector Cutoff (Max):50 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:7.4 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)