Rochester Electronics F4250R17MP4B11BPSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
F4250R17MP4B11BPSA1
Description
F4250R17 - IGBT MODULE
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
F4250R17MP4B11BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
F4250R17MP4B11BPSA1 Tech Specifications
  • Series:EconoDUAL™ 3
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Full Bridge Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.7 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):370 A
  • Power - Max:-
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 250A
  • Current - Collector Cutoff (Max):3 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:21 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C