IR (Infineon Technologies) FD600R06ME3S2BOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FD600R06ME3S2BOSA1
Description
IGBT MOD 600V 600A 2250W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FD600R06ME3S2BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FD600R06ME3S2BOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):600 A
  • Power - Max:2250 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.6V @ 15V, 600A
  • Current - Collector Cutoff (Max):400 nA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:60 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C