Wickmann / Littelfuse MG12600WB-BR2MM
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
MG12600WB-BR2MM
Description
IGBT MODULE 1200V 750A 2500W WB
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
MG12600WB-BR2MM PDF
Price is not available, please RFQ
MG12600WB-BR2MM Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):750 A
  • Power - Max:2500 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.5V @ 15V, 600A
  • Current - Collector Cutoff (Max):100 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:60.5 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C