Vishay General Semiconductor – Diodes Division VS-ETF150Y65N
Manufacturer :
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
Mfr. Part # :
VS-ETF150Y65N
Description
IGBT MOD 650V 201A 600W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
VS-ETF150Y65N PDF
Price is not available, please RFQ
VS-ETF150Y65N Tech Specifications
  • Series:FRED Pt®
  • Package:Box
  • Part Status:Obsolete
  • IGBT Type:NPT
  • Configuration:Half Bridge Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):201 A
  • Power - Max:600 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.17V @ 15V, 150A
  • Current - Collector Cutoff (Max):-
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:-
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:175°C (TJ)