IR (Infineon Technologies) FF50R12RT4HOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FF50R12RT4HOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 50A 285W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FF50R12RT4HOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF50R12RT4HOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):50 A
  • Power - Max:285 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 50A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:2.8 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)