STMicroelectronics STGE200NB60S
Mfr. Part # :
STGE200NB60S
Description
IGBT MOD 600V 200A 600W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
STGE200NB60S PDF
Price is not available, please RFQ
STGE200NB60S Tech Specifications
  • Series:PowerMESH™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):200 A
  • Power - Max:600 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.6V @ 15V, 100A
  • Current - Collector Cutoff (Max):500 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:1.56 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)