IR (Infineon Technologies) FF200R12KE3B2HOSA1
Mfr. Part # :
FF200R12KE3B2HOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 295A 1050W
DataSheet
FF200R12KE3B2HOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF200R12KE3B2HOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):295 A
  • Power - Max:1050 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 200A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:14 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C