Rochester Electronics FF900R12IP4PBOSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FF900R12IP4PBOSA1
Description
FF900R12 - IGBT MODULE
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
DataSheet
FF900R12IP4PBOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF900R12IP4PBOSA1 Tech Specifications
  • Series:PrimePack™2
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:2 Independent
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):900 A
  • Power - Max:-
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.05V @ 15V, 900A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:54 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C