IR (Infineon Technologies) FP10R12W1T7B3BOMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FP10R12W1T7B3BOMA1
Description
IGBT MODULE LOW POWER EASY
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FP10R12W1T7B3BOMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FP10R12W1T7B3BOMA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):10 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.6V @ 15V, 10A (Typ)
  • Current - Collector Cutoff (Max):4.5 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:1890 pF @ 25 V
  • Input:Three Phase Bridge Rectifier
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)