IR (Infineon Technologies) FZ3600R17HP4HOSA2
Mfr. Part # :
FZ3600R17HP4HOSA2
Description
IGBT MODULE 1700V 3600A
DataSheet
FZ3600R17HP4HOSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
FZ3600R17HP4HOSA2 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench
  • Configuration:Single Switch
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):3600 A
  • Power - Max:21000 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.25V @ 15V, 3600A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:295 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C