IR (Infineon Technologies) FF1000R17IE4DPB2BOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FF1000R17IE4DPB2BOSA1
Description
IGBT MODULE 1700V 1000A
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FF1000R17IE4DPB2BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF1000R17IE4DPB2BOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:2 Independent
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):1000 A
  • Power - Max:-
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.45V @ 15V, 1000A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:81 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C