Roving Networks / Microchip Technology APT35GP120JDQ2
Mfr. Part # :
APT35GP120JDQ2
Description
IGBT MOD 1200V 64A 284W ISOTOP
DataSheet
APT35GP120JDQ2 PDF
Price is not available, please RFQ
APT35GP120JDQ2 Tech Specifications
  • Series:POWER MOS 7®
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):64 A
  • Power - Max:284 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.9V @ 15V, 35A
  • Current - Collector Cutoff (Max):350 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:3.24 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)