IR (Infineon Technologies) FF300R17KE4PHOSA1
Mfr. Part # :
FF300R17KE4PHOSA1
Description
IGBT MODULE 1700V 600A
DataSheet
FF300R17KE4PHOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF300R17KE4PHOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):600 A
  • Power - Max:-
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 300A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:24.5 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C