IR (Infineon Technologies) FD250R65KE3KNOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FD250R65KE3KNOSA1
Description
IGBT MOD 6500V 250A 4800W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FD250R65KE3KNOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FD250R65KE3KNOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):6500 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):250 A
  • Power - Max:4800 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.4V @ 15V, 250A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:69 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-50°C ~ 125°C