Wickmann / Littelfuse IXGN320N60A3
Mfr. Part # :
IXGN320N60A3
Description
IGBT MOD 600V 320A 735W SOT227B
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
IXGN320N60A3 PDF
Price is not available, please RFQ
IXGN320N60A3 Tech Specifications
  • Series:GenX3™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):320 A
  • Power - Max:735 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.25V @ 15V, 100A
  • Current - Collector Cutoff (Max):150 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:18 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)