STMicroelectronics A2C50S65M2-F
Manufacturer :
STMicroelectronics
Mfr. Part # :
A2C50S65M2-F
Description
IGBT MOD 650V 50A 208W ACEPACK2
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
A2C50S65M2-F PDF
Price is not available, please RFQ
A2C50S65M2-F Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):50 A
  • Power - Max:208 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 50A
  • Current - Collector Cutoff (Max):100 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:4.15 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)