Roving Networks / Microchip Technology APTGT50SK170T1G
Mfr. Part # :
APTGT50SK170T1G
Description
IGBT MODULE 1700V 75A 312W SP1
DataSheet
APTGT50SK170T1G PDF
Price is not available, please RFQ
APTGT50SK170T1G Tech Specifications
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Power - Max:312 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 50A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:4.4 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)