Rochester Electronics F3L400R07ME4B22BOSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
F3L400R07ME4B22BOSA1
Description
F3L400R07 - IGBT MODULE
DataSheet
F3L400R07ME4B22BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
F3L400R07ME4B22BOSA1 Tech Specifications
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:2 Independent
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):450 A
  • Power - Max:1.15 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.95V @ 15V, 400A
  • Current - Collector Cutoff (Max):-
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:26 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C