IR (Infineon Technologies) FF1200R17IP5PBPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FF1200R17IP5PBPSA1
Description
IGBT
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FF1200R17IP5PBPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF1200R17IP5PBPSA1 Tech Specifications
  • Series:PrimePack™2
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):1.2 kA
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.3V @ 15V, 1200A
  • Current - Collector Cutoff (Max):10 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:68 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)