Rochester Electronics FD200R12PT4B6BOSA1
Manufacturer :
Rochester Electronics
Mfr. Part # :
FD200R12PT4B6BOSA1
Description
FD200R12 - IGBT MODULE
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FD200R12PT4B6BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FD200R12PT4B6BOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1.2 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):300 A
  • Power - Max:1.1 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 200A
  • Current - Collector Cutoff (Max):15 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:12.5 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C