IR (Infineon Technologies) DF1000R17IE4BOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
DF1000R17IE4BOSA1
Description
IGBT MODULE 1700V 6250W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
DF1000R17IE4BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
DF1000R17IE4BOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):-
  • Power - Max:6250 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.45V @ 15V, 1000A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:81 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C