Roving Networks / Microchip Technology APTGLQ100A120T3AG
Mfr. Part # :
APTGLQ100A120T3AG
Description
IGBT MODULE 1200V 185A 650W SP3
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APTGLQ100A120T3AG PDF
Price is not available, please RFQ
APTGLQ100A120T3AG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):185 A
  • Power - Max:650 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 100A
  • Current - Collector Cutoff (Max):50 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:6.15 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)