Roving Networks / Microchip Technology APT60GF120JRD
Mfr. Part # :
APT60GF120JRD
Description
IGBT NPT COMBI 1200V 60A ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT60GF120JRD PDF
Price is not available, please RFQ
APT60GF120JRD Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):115 A
  • Power - Max:521 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.4V @ 15V, 60A
  • Current - Collector Cutoff (Max):500 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:7.08 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)