Roving Networks / Microchip Technology APTGLQ400A120T6G
Mfr. Part # :
APTGLQ400A120T6G
Description
IGBT MODULE 1200V 700A 1900W SP6
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APTGLQ400A120T6G PDF
Price is not available, please RFQ
APTGLQ400A120T6G Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):700 A
  • Power - Max:1900 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.4V @ 15V, 400A
  • Current - Collector Cutoff (Max):200 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:24.6 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)