Wickmann / Littelfuse IXDN75N120
Manufacturer :
Wickmann / Littelfuse
Mfr. Part # :
IXDN75N120
Description
IGBT MOD 1200V 150A 660W SOT227B
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
IXDN75N120 PDF
Price is not available, please RFQ
IXDN75N120 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:NPT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Power - Max:660 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.7V @ 15V, 75A
  • Current - Collector Cutoff (Max):4 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:5.5 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)