Roving Networks / Microchip Technology APT200GN60JDQ4
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
APT200GN60JDQ4
Description
IGBT MOD 600V 283A 682W ISOTOP
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APT200GN60JDQ4 PDF
Price is not available, please RFQ
APT200GN60JDQ4 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):283 A
  • Power - Max:682 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.85V @ 15V, 200A
  • Current - Collector Cutoff (Max):50 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:14.1 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)