IR (Infineon Technologies) FB20R06W1E3BOMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FB20R06W1E3BOMA1
Description
IGBT MODULE 600V 29A 94W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FB20R06W1E3BOMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FB20R06W1E3BOMA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):29 A
  • Power - Max:94 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2V @ 15V, 20A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:1.1 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C