IR (Infineon Technologies) FP25R12W2T7B11BPSA1
Mfr. Part # :
FP25R12W2T7B11BPSA1
Description
LOW POWER EASY
DataSheet
FP25R12W2T7B11BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FP25R12W2T7B11BPSA1 Tech Specifications
  • Series:EasyPIM™
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):25 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.6V @ 15V, 25A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5.6 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:4.77 nF @ 25 V
  • Input:Three Phase Bridge Rectifier
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)