Roving Networks / Microchip Technology APTGT75SK120TG
Mfr. Part # :
APTGT75SK120TG
Description
IGBT MODULE 1200V 110A 357W SP4
DataSheet
APTGT75SK120TG PDF
Price is not available, please RFQ
APTGT75SK120TG Tech Specifications
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):110 A
  • Power - Max:357 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.1V @ 15V, 75A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:5.34 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)