IR (Infineon Technologies) FP10R12W1T4PB11BPSA1
Mfr. Part # :
FP10R12W1T4PB11BPSA1
Description
IGBT MOD 1200V 20A 20MW
DataSheet
FP10R12W1T4PB11BPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FP10R12W1T4PB11BPSA1 Tech Specifications
  • Series:EasyPIM™ 1B
  • Package:Tray
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):20 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.25V @ 15V, 10A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:600 pF @ 25 V
  • Input:Three Phase Bridge Rectifier
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C