Roving Networks / Microchip Technology APTGT100DU60TG
Manufacturer :
Roving Networks / Microchip Technology
Mfr. Part # :
APTGT100DU60TG
Description
IGBT MODULE 600V 150A 340W SP4
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
APTGT100DU60TG PDF
Price is not available, please RFQ
APTGT100DU60TG Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Dual, Common Source
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):150 A
  • Power - Max:340 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.9V @ 15V, 100A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:6.1 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 175°C (TJ)