IR (Infineon Technologies) FS400R12A2T4IBPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FS400R12A2T4IBPSA1
Description
IGBT MOD 1200V 400A 1500W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS400R12A2T4IBPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS400R12A2T4IBPSA1 Tech Specifications
  • Series:HybridPACK™2
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Full Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):400 A
  • Power - Max:1500 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.85V @ 15V, 300A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:25 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C