Rochester Electronics FMG2G400LS60
Mfr. Part # :
FMG2G400LS60
Description
IGBT, 400A, 600V, N-CHANNEL
DataSheet
FMG2G400LS60 PDF
Price is not available, please RFQ
FMG2G400LS60 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):400 A
  • Power - Max:1.136 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.8V @ 15V, 400A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)