Wickmann / Littelfuse IXYN100N120B3H1
Mfr. Part # :
IXYN100N120B3H1
Description
IGBT MOD 1200V 165A 690W SOT227B
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
IXYN100N120B3H1 PDF
Price is not available, please RFQ
IXYN100N120B3H1 Tech Specifications
  • Series:XPT™, GenX3™
  • Package:Tube
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:PT
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):165 A
  • Power - Max:690 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.6V @ 15V, 100A
  • Current - Collector Cutoff (Max):50 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:6 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)