IR (Infineon Technologies) FP25R12W2T4BOMA1
Mfr. Part # :
FP25R12W2T4BOMA1
Description
IGBT MOD 1200V 39A 175W
DataSheet
FP25R12W2T4BOMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FP25R12W2T4BOMA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):39 A
  • Power - Max:175 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.25V @ 15V, 25A
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:1.45 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C