Wickmann / Littelfuse MG06300D-BN4MM
Mfr. Part # :
MG06300D-BN4MM
Description
IGBT MODULE 600V 300A 940W D3
DataSheet
MG06300D-BN4MM PDF
Price is not available, please RFQ
MG06300D-BN4MM Tech Specifications
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):400 A
  • Power - Max:940 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.45V @ 15V, 300A (Typ)
  • Current - Collector Cutoff (Max):1 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:19 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)