Rochester Electronics FMG2G75US60
Mfr. Part # :
FMG2G75US60
Description
IGBT, 75A, 600V, N-CHANNEL
DataSheet
FMG2G75US60 PDF
Price is not available, please RFQ
FMG2G75US60 Tech Specifications
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Half Bridge
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):600 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):75 A
  • Power - Max:310 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.8V @ 15V, 75A
  • Current - Collector Cutoff (Max):250 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:7.056 nF @ 30 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)