IR (Infineon Technologies) F4100R12KS4BOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
F4100R12KS4BOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 130A 660W
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
F4100R12KS4BOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
F4100R12KS4BOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):130 A
  • Power - Max:660 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:3.75V @ 15V, 100A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:6.8 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C