IR (Infineon Technologies) FZ1200R45KL3B5NOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FZ1200R45KL3B5NOSA1
Description
IGBT MODULE 4500V 1200A
DataSheet
FZ1200R45KL3B5NOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FZ1200R45KL3B5NOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Single
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):4500 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):1200 A
  • Power - Max:13500 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.85V @ 15V, 1200A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:280 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-50°C ~ 125°C