IR (Infineon Technologies) FR900R12IP4DBPSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FR900R12IP4DBPSA1
Description
IGBT MODULE PP IHM I XHP 1 7KV
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FR900R12IP4DBPSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FR900R12IP4DBPSA1 Tech Specifications
  • Series:PrimePACK™3+
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Dual Brake Chopper
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):900 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.05V @ 15V, 900A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:54 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)