IR (Infineon Technologies) FF150R12KT3GHOSA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FF150R12KT3GHOSA1
Description
IGBT MOD 1200V 225A 780W
DataSheet
FF150R12KT3GHOSA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FF150R12KT3GHOSA1 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Single Chopper
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1200 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):225 A
  • Power - Max:780 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.15V @ 15V, 150A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:11 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 125°C