IR (Infineon Technologies) FD16001200R17HP4B2BOSA2
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FD16001200R17HP4B2BOSA2
Description
IGBT MODULE VCES 1700V 1600A
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FD16001200R17HP4B2BOSA2 PDF
Price is not available, please RFQ
FD16001200R17HP4B2BOSA2 Tech Specifications
  • Series:-
  • Package:Bulk
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:-
  • Configuration:Dual Brake Chopper
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):1700 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):-
  • Power - Max:10500 W
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:2.25V @ 15V, 1600A
  • Current - Collector Cutoff (Max):5 mA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:130 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:No
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C