IR (Infineon Technologies) FS3L40R07W2H5FB11BOMA1
Manufacturer :
IR (Infineon Technologies)
Mfr. Part # :
FS3L40R07W2H5FB11BOMA1
Description
IGBT MODULE LOW POWER EASY
Catalog
Transistors - IGBTs - Modules
DataSheet
FS3L40R07W2H5FB11BOMA1 PDF
Price is not available, please RFQ
FS3L40R07W2H5FB11BOMA1 Tech Specifications
  • Series:TrenchStop™
  • Package:Tray
  • Part Status:Active
  • IGBT Type:Trench Field Stop
  • Configuration:Three Phase Inverter
  • Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max):650 V
  • Current - Collector (Ic) (Max):40 A
  • Power - Max:20 mW
  • Vce(on) (Max) @ Vge, Ic:1.81V @ 15V, 20A
  • Current - Collector Cutoff (Max):18 µA
  • Input Capacitance (Cies) @ Vce:2 nF @ 25 V
  • Input:Standard
  • NTC Thermistor:Yes
  • Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)